ABD için kriz alarmı verildi! Bir adım kaldı: Borsalar için felaket olur

ABD ekonomisinde yaşanan birçok sorun arasında en çok resesyondan endişeleniyor. Geçen yıldan bu yana süren resesyon korkusunun, gerçekleşmesi halinde borsaları da oldukça kötü etkilemesi bekleniyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, uzmanlar ise resesyonun oldukça yakın olduğu konusunda sürekli uyarıda bulunuyor. Uyarılar, tarihsel bağlamda da resesyon işareti olarak kabul edilen bazı işaretlerin belirginleşmeye başladığının altını çiziyor.

BORSALAR RİSKİ GÖRMEZDEN GELİYOR

Insider’dan Matthew Fox’un haberine göre, son 150 yıllık resesyon tarihi boyunca, ekonomik gerilemenin hemen öncesinde yanıp sönen üç açık sinyal olduğu kabul ediliyor ve bir resesyonun yakın olduğunu gösteren bu üç temel işaretten ikisinin şimdiden yanıp sönmeye başladığı gözüküyor.

Bank of America’ya göre, bu üç sinyalden ikisi çoktan yanıp sönmeye başlamış durumda ve bu durum, özellikle borsalar için bir felaketle sonuçlanma riski taşıyor.

Bank of America, “Borsa riski görmezden geliyor” diyor ve görece riskli döngüsel hisse senetlerinin son aylarda savunma hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdiğinin altını çiziyor. Savunma Hisse senetlerinin genellikle ekonomik düşüşler sırasında daha iyi performans gösterdiği kabul ediliyor.

1800’lerin sonlarından bu yana 30 farklı ABD resesyonunu analiz eden Bank of America’ya göre, yatırımcıların yaklaşmakta olan bir resesyon için izlemesi gereken üç sinyal bulunuyor…

GETİRİ EĞRİSİNİN DİKLEŞMESİ (GERÇEKLEŞTİ)

Bank of America, “Getiri eğrisinin tersine döndükten sonra dikleşmesi, borsadaki büyük düşüşlerden önce gelme eğilimindedir. Getiri eğrisi dikleşirken savunmaya geçin” diyerek yatırımcıları uyarıyor.

Getiri eğrisi, kısa vadeli ve uzun vadeli ABD Hazine oranları arasındaki farkı ölçüyor. Şu anda, kısa vadeli oranlar, normal zamanlara aykırı şekilde uzun vadeli oranlardan daha fazla getiri sağlıyor. Oysa yatırımcıların, genellikle paralarını daha uzun süre ödünç verdiklerinde daha fazla faiz kazanması gerekiyor.

BofA’ya göre getiri eğrisinin tersine dönmesi, bir durgunluğun yakın olduğuna dair sağlam bir sinyal işlevi görüyor. 1921’den bu yana, getiri eğrisinin 10 defa tersine çevrilmesi örneğinden 8’i, durgunluk dönemi ayı piyasalarından önce geliyor. Getiri eğrisi dikleştiğinde ve tersine dönmediğinde, bu genellikle resesyonun sadece birkaç ay uzakta olduğunu gösteriyor.

2 yıllık ve 10 yıllık getiri eğrisinin tersine çevrilmesi, bugün zirvesindeki negatif yüzde 1,07’lik seviyeden negatif yüzde 0,54’e yükselmiş durumda.

DAHA SIKI KREDİ KOŞULLARI (GERÇEKLEŞTİ)

Bank of America analistleri, “Fed Kıdemli Kredi Memuru Kamuoyu Anketi (The Fed’s Senior Loan Officer Opinion Survey) 1960’lardan beri bankaların borç verme istekliliğini izliyor ve halihazırda yanıp sönen uyarı işaretleri veriyor. Borç verme standartları, bir durgunluğa yol açmadan veya onunla aynı zamana denk gelmeden önce hiç bu kadar sıkılaşmamıştı. Kredi koşulları tipik olarak, piyasada satın alınabilir düşük seviyelerden yaklaşık bir yıl önce olumsuza dönüyor. Aralık 2022, Kovid’den bu yana görülen ilk kredi sıkılaştırmasına işaret ediyor ve o zamandan beri koşullar daha da kötüleşiyor” diyor.

ABD bankacılık sistemi Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ardından sarsılmaya devam ettikçe kredi koşullarının daha da sıkılaşması muhtemel gözüküyor.

FED’İN FAİZ ORANLARINI DÜŞÜRMEK ZORUNDA KALMASI (HENÜZ GERÇEKLEŞMEDİ)

BofA, yatırımcılara ‘Fed’in ilk faiz indiriminde nakit birikimlerini artırmalarını’ tavsiye ederek, “Gevşeme politikasını başlatmak için birkaç Fed faiz kesintisi açık şekilde düşüş sinyali anlamına geliyor. Resesyon dönemi ayı piyasaları, Fed’in ilk faiz indiriminden sonra tipik olarak yüzde 25 oranında daha fazla düşüş görüyor” diyor.

CME FedWatch Aracı, yatırımcıların şu anda Fed’den Mayıs FOMC toplantısında bir faiz artışı daha beklediğini, ardından Haziran’da bir duraklama ve Temmuz’da bir faiz indirimi beklediğini gösteriyor. Piyasalar, şu anda yıl sonuna kadar yaklaşık 100 baz puanlık faiz indirimini fiyatlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir