İsveç’ten fırlatılan roket ‘yanlışlıkla’ Norveç’e düştü

İsveç Uzay Şirketi’nin (SSC) fırlattığı araştırma roketi, 250 kilometre yüksekliğe ulaştıktan sonra rotasından çıkarak Norveç’te dağlık bir alana düştü. Konuya ilişkin açıklama yapan SSC, roketin hesaplanandan biraz daha batıya doğru ilerlediğini bildirdi.

İsveç’in kuzeyindeki Kiruna yakınlarındaki Esrange Uzay Merkezi’nden 25 Nisan’da yerel saatle 07.20’de fırlatılan ve sınıra yakın bir bölgeye inmesi beklenen roket, planlanan iniş sahasının yaklaşık 40 kilometre kuzeybatısına düştü. Roketin arızalandığı için hedefine iniş yapamadığı düşünülüyor.

‘RESMİ OLARAK BİLGİLENDİRİLMELİYDİK’

AA’nın aktardığına göre, SSC’den bir yetkili, roketin düştüğü bölgenin ‘en yakın yerleşim yerine 10 kilometre uzaklıkta’ olduğunu söylerken, konuya ilişkin açıklama yapan Norveç Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Norveçli yetkililer, sınırın Norveç tarafında gerçekleşen her türlü izinsiz eylemi çok ciddiye alıyor” ifadelerini kullandı.

Reuters’ın aktardığına göre, bakanlık sözcüsü, ‘sınır ihlali durumunda, sorumlu kişilerin Dışişleri Bakanlığı da dahil ilgili Norveçli yetkilileri doğru kanallardan derhal bilgilendirmesi gerektiğini’ ifade etti. Sözcü, İsveç’ten bu konuda resmi bir bildirim almadıklarını ve her türlü enkazı geri alma eyleminin de önceden alınacak onaya tabi olduğu bilgisini paylaştı. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*