Kılıçdaroğlu’nun Alevi paylaşımına Davutoğlu’ndan destek

Ahmet Davutoğlu açıklamasında “Bazı kimlikler kendilerini ikincil konumda gördükleri oldu” diye konuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Halk TV’de Şirin Payzın, Emin Çapa, Barış Terkoğlu’nun sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun son derece samimi şekilde ifade ettiği hususlara katılıyorum. Bana da ‘Nasıl şu partiye oy isterseniz’ diye şeyler geliyor. Onlara şunu anlatmaya çalışıyorum. Pazarcık’ta da deprem oldu Elbistan’da da oldu. Türk, Kürt, Sünni, Alevi aynı binada enkaz altında kaldı. İnsan olmak önemli” dedi.

Davutoğlu’nun Halktv’de yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

KILIÇDAROĞLU SON DERECE SAMİMİ ŞEKİLDE İFADE ETTİ

“17 Eylül 2022 tarihinde Hür Düşünce Derneği’nin etkinliğinde yapmış olduğum konuşmada belirtmiştim. O günlerde sayın Kılıçdaroğlu’nun Aleviliği üzerinden kazanıp kazanamayacağı spekülasyonları olduğu zaman şöyle demiştim. “Cumhuriyet’in 100. yılda etnik veya mezhebi kimliği dolayısıyla şu veya bu makama gelemeyeceğini söylemek Cumhuriyet’e ihanettir” demiştim. Sonra o konuşmayı bir yazıya dökmüştüm. Beni altılı masanın kuruluşundan itibaren heyecanlandıran temel şey bir iktidar değişimi değildi açık ifade edeyim. Daha önemlisi ve daha kalıcı olanı modernleşme dönemi bizi çok parçaladı. Bazı kimlikler kendilerini ikincil konumda gördükleri oldu. Bu siyasal alanı kamu alanını kutuplaştırdı. Beni altılı masada heyecanlandıran şey bu alanın gerçek ve sahici sahipleri bir araya gelerek bütün medeniyetlerin kesiştiği bütün kimlikleri barıştırarak bir Cumhuriyet fikri etrafında herkesin eşit olduğu kimliklerin değil niteliklerin öne çıktığı bir yeni kültürü inşa edebilecek miyiz? Bunu yapabilirsek 14 Mayıs’ta seçimi kazanmamız bizim için gerçek bir devrim niteliği taşır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun son derece samimi şekilde ifade ettiği hususlara katılıyorum. Bana da ‘Nasıl şu partiye oy isterseniz’ diye şeyler geliyor. Onlara şunu anlatmaya çalışıyorum. Pazarcık’ta da deprem oldu Elbistan’da da oldu. Türk, Kürt, Sünni, Alevi aynı binada enkaz altında kaldı. İnsan olmak önemli.”

LİDERLER SAHAYA NE ZAMAN ÇIKACAK SORUSUNA YANIT

“Böyle bir ağır depremden sonra eskiden olduğu gibi coşkulu miting yapamam. Ben arkadaşlarıma ‘Hiçbir toplantımızda müzik çalmayacaksınız’ dedim. Çok ağır bir şey yaşadı bu toplum. Çok şenlikli görüntüler beklememeli kimse ama kampanya yürümeli.

Bayramda 8 cumhurbaşkanı yardımcısı 8 ayrı ilde olacağız. Ben Gaziantep’te Nurdağı’nda olacağım. Kemal bey Adıyaman’da olacak. Ekrem bey Hatay’da olacak.

Üç ilde ortak miting yapılacak. İstanbul, Ankara, İzmir. Onun dışında hiçbir yerde ortak olmayacağız, yayılacağız.

Kimse ‘Elini taşın altına koymuyor’ diye düşünmesin. Gövdemizi taşın altına koymuşuz. Görüyorum sosyal medyada ‘Onlar nerede’ diye. Sen kimsin? Bizim verdiğimiz emeğin ne kadarını yaptın?

Sayın Kılıçdaroğlu’nun ofisi ‘Bütün liderlerin aynı anda aynı yerde olması mitingin akışı açısından doğru değil’ diyor.

25 gün gece-gündüz değerlendirilecek ve bu seçimi kazanacağız. Seçimin kazanılması için rehavete kapılmamak gerekiyor.”

KILIÇDAROĞLU’NDAN BEN ALEVİYİM AÇIKLAMASI

Kılıçdaroğlu Alevi paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili gençler. Bu seçimde ilk kez oy verecek sevgili gençler. Bu gece sizinle çok özel, çok hassas bir konuda konuşmamızın zamanı geldi, buna inanıyorum. Görüyor musunuz gençler, duyuyor musunuz? Türkiye’de başlamak üzere olan yeni hayatın sesleri bunlar. Dünyanın hemen kıyısında duyuyoruz. Ya sıkışıp kaldığımız bu eşiği aşarak dünyada hak ettiğimiz yere kavuşacağız, mutlu ve güçlü bir ülkenin onurlu birer yurttaşı olacağız ya da özlemle baktığımız o bizim dışımızdaki dünyayı sadece izlemekle yetineceğiz.

‘BEN ALEVİYİM’

İlk oyunu verecek olan sevgili evlatlarım, ben Aleviyim. Hak Muhammed Ali inancı ile yetişmiş samimi bir Müslüman’ım…

Allah’ın verdiği bir canım var, kul hakkı yemem. Harama el uzatmam. Atatürk’ün bize armağan ettiği bu güzel ülkede her şeyden uzak ve yoksul bir evde doğdum. Cumhuriyet’in bize verdiği fırsatlar sayesinde okudum, mesleğim oldu, ailemi kurdum. Kimliklerimiz bizi biz yapan varlığımızdır. Ve elbette onurla sahip çıkmamız gerekir, onları seçemeyiz. Onlarla doğarız, büyürüz ve yaşarız.

Ancak hayatta seçebileceğimiz çok önemli şeyler var. İyi bir insan olmayı, dürüst olmayı, ahlaklı olmayı, vicdanlı olmayı, erdemli ve adil olmayı seçebiliriz. Daha iyi bir yaşamı özgür ve zengin bir ülkede yaşamayı seçebiliriz. Ve bu seçimlerimiz hem bizi, hem içinde bulunduğumuz toplumu hızla değiştirebilir.

‘ARTIK KİMLİKLERİ KONUŞMAYACAĞIZ’

Sevgili genç arkadaşım, ülke olarak önümüzde bir eşik var ve bu eşiği hep birlikte aşabilmek için sana ihtiyacımız var. Unutma, tek bir oyla sen bu ülkeyi can yakan mezhep tartışmalarından, bataklığa dönüştürülen Orta Doğu’dan çekip çıkaracaksın, ait olduğu yere taşıyacaksın.

Artık kimlikleri konuşmayacağız, başarıları konuşacağız. Artık ayrışmaları ve farklılıkları konuşmayacağız. Ortaklıklarımızı ve ortak hayallerimizi konuşacağız. Bu değişim seferimize katılacak mısın? Bu değişimde benimle birlikte duracak mısın? Alevi olmaz diyen bu sisteme, doğru olan, dürüst olan, ahlaklı olan olur, diyecek misin?

‘GENÇLER, BU EŞİĞİ HEP BİRLİKTE AŞALIM’

Son bir el verecek misin? Bu ayrıştırıcı sistemi kökünden yıkmaya hazır mısın? Gelin gençler, gelin bu eşiği hep birlikte aşalım. Böylesine hayati bir eşikte tek bir oyu bile ziyan etmeyeceğinize inanıyorum. Ve size yürekten güveniyorum. Gözlerinizden öpüyorum.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*