Shakira vergi kaçırmakla suçlanıyor

“Shakira” lakabıyla tanınan Kolombiyalı şarkıcı Isabel Mebarak Ripoll, 2012-2014 yılları arasında İspanya’da yaşadığı dönemde, Maliye’den 14,5 milyon euro vergi kaçırmakla suçlanıyor. Barselona İl Mahkemesi’nde 20 Kasım’da davası başlayacak olan şarkıcı hakkında yeni bir vergi kaçırma suçlaması yapıldı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere göre, şarkıcının 2018 yılında gelir ve mal varlığı vergilerinde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla ilgili soruşturmasını tamamlayarak, o dönemde Shakira’nın İspanya Maliyesinden 5,3 milyon euro vergi kaçırdığına yönelik bir suçlama yöneltti. Savcılık, ikinci suçlamayla ilgili olarak Shakira’ya şu anda ikamet ettiği Miami’den video konferans yöntemiyle ifade verme olanağı tanıdı.

DAVA, 20 KASIM’DA BAŞLAYACAK

Eski eşi Gerard Pique ile birlikte Barselona’da yaşadığı dönemle bağlantılı olarak 2012, 2013 ve 2014 yıllarında gelir ve mal vergilerinde usulsüzlük yaparak 14,5 milyon euro vergi kaçırmakla suçlanan Shakira’nın, 8 yıl 2 aya kadar hapis ve 23,8 milyon euro para cezaları talep edilen davası 20 Kasım’da başlayacak.

Toplamda 12 duruşmanın olması ve 14 Aralık’ta sonuçlanması öngörülen davada, 200’ye yakın kişinin ismi şahit olarak yazıldı.

ANLAŞMAYI KABUL ETMEDİ

Shakira, 183 günden fazla İspanya’da yaşadığı için bu ülke yasalarına göre vergi mükellefi olmuştu. Savcılığa göre, Shakira, İspanya’da vergi ödemekten kaçınmak için gelirlerini ve varlıklarını İspanyol Vergi Dairesi’nden gizleyerek, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Malta, Panama ve Lüksemburg merkezli bir şirket ağına aktardı.

Kolombiyalı şarkıcı, avukatı aracılığıyla yürütülen ön görüşmelerde Maliye ile anlaşmayı kabul etmeyip, suçlamaları reddederek, dava yolunu tercih etti. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x