Silicon Valley Bank’in İflası ve Bitcoin Fiyat Analizi

Silicon Valley Bank’in iflası, ABD’de 2008 krizi sonrası yaşanan en büyük bankacılık iflası olarak kayıtlara geçti.

Silicon Valley Bank’in iflası kripto piyasasına da atılan son darbe oldu. Bugün sizlerle birlikte kripto para piyasasında neler olduğunu ve Bitcoin fiyat analizini inceleyeceğiz.

Silicon Valley Bank’in İflası Piyasayı Zorladı

Silicon Valley’in iflası hafta sonu yoğun bir trafik yarattı. Şirketin iflasından en çok etkilenen ise kripto piyasasının en büyük ikinci stablecoin varlığı USDC’nin ihraççısı Circle oldu. Circle’ın bankada 3,3 milyar doları olduğunu açıklaması, piyasaların panik yaşamasına sebebiyet verdi. Hafta sonu alım satım işlemlerinde bankaların kapalı olduğu saatlerde yoğun USDC satışı gerçekleşti ve varlık 1 dolar sabitliğini kaybederek 0,8 dolar bandına kadar geriledi. 

Circle tarafından yapılan açıklamada, hafta sonu bankalar kapalı olduğu için geçici bir likidite sorunu yaşandığı ve hafta açılışında USDC’nin sabitliğinin düzeleceği konusunda taahhütte bulunuldu. Bu açıklamanın ardından USDC, yükselişe geçti ve haftanın ilk saatlerinde yeniden 1 dolar seviyesine ulaşmayı başardı.

Yaşanılan bu krizlerin ardından hafta sonu FED’den bir açıklama geldi ve ABD Merkez Bankası, bankalara yardımcı olmak için iskonto penceresine erişimi kolaylaştıracağını açıkladı. ABD Merkez Bankası, Silicon Valley Bank benzeri başka bir çöküş yaşanmaması için bankaların iskonto penceresine erişme şartlarını gevşetmeyi değerlendirdiğini açıkladı. FED bununla birlikte, bankaların faizlerde artış gerçekleşirken değeri düşen tahvil ve diğer varlıkları satarak zararlarını kaydetmek zorunda kalmadan mevduat sahiplerinin para çekme taleplerini karşılama kapasitelerini artıracağını belirtti. 

Bitcoin Fiyat Analizi

Bitcoin fiyatı şu sıralarda yaşadığı %9,81’lik yükselişle 22.462 dolar seviyesinden fiyatlanmaya devam ediyor. Güne yükselişle başlayan Bitcoin, geri çekilmeden önce erken bir zirve olan 22.698 dolara kadar yükselmişti.

Yazının yazıldığı sırada 22.462 dolar seviyesinde bulunan Bitcoin fiyatının ilk direnç seviyesini 22.732 dolarda hedeflemesi için 21.544 dolar seviyesinin altından kaçınması gerekiyor. Sabahın en yüksek seviyesi olan 22.698 dolara doğru bir hareket, uzun bir yükseliş seansına işaret edebilir. 

Uzatılmış bir ralli durumunda, Bitcoin fiyatı muhtemelen ikinci direnç seviyesini 23.380 dolarda test edecektir. Varlığın üçüncü direnç seviyesi ise 25.216 dolar bölgesinde yer alıyor.

21.544 dolar seviyesinden yaşanacak bir düşüş, büyük destek seviyesini 19.896 dolardan devreye sokacaktır. Bununla birlikte, olaya dayalı bir satış baskısı durumunda, BTC 20.000 dolar ve ikinci destek seviyesi 19.708 dolardan kaçınmalıdır. Bitcoin’in üçüncü destek seviyesi ise 17.872 dolar bölgesinde bulunuyor. 

200 günlük EMA’nın yani 22.322 doların üzerinde bir tutunma, boğaların 23.380 dolara koşmasını sağlamak için 22.732 dolardan bir kırılmayı destekleyecektir. Ancak, 200 günlük 22.322 ve 100 günlük 22.014 dolarlık EMA’larda yaşanan bir düşüş, 50 günlük EMA’yı (21.384) görünür hale getirebilir. 50 günlük EMA’da bir düşüş, düşüş hareketinin işaretini verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir