Sudan’da taraflar ateşkes çağrılarını reddediyor; çatışmalar yoğunlaştı, ölü sayısı 200’e yaklaştı

T24 Dış Haberler

Sudan’da paramiliter güç Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) ile Sudan ordusu ateşkes çağrılarını reddederken, ülkenin önemli noktalarını kontrol için çatışmalar şiddetlendi. 

Birleşmiş Milletler Temsilcisi Volker Perthes, cumartesi günü çatışmaların yayılmasından bu yana en az 185 kişinin öldüğünü ve bin 800’den fazla insanın yaralandığını söyledi. 

Cumartesi günkü kırılmaya kadar ülkenin başındaki askeri konseyi birlikte yöneten ordu komutanı General Abdel Fattah al-Burhan ve HDK’nın lideri Gen Mohamed Hamdan Dagalo, ülkenin önemli noktalarında kontrolü sağlamaya çalışıyor. 

Başkent Hartum’daki çatışmalar uluslararası havalimanı, başkanlık sarayı ve ordu ana karargahında yoğunlaştı. General Burhan’ın da bu karargahta bulunduğu düşünülüyor. 

Pazartesi günü Sudan ordusunun jetleri Hartum ve Omdurman üzerinde alçak uçuş yapıp şehirleri bombaladı. The Guardian’ın aktardığına göre görgü tanıkları Hartum’un merkez mahallelerinden birinde onlarca ceset gördüklerini ve çocukların okullarında mahsur kaldığını belirtti.

Öte yandan Avrupa Birliği’nin en üst düzey yetkili diplomatı Josep Borrell, AB’nin Sudan Büyükelçisi’nin Hartum’daki evinde saldırıya uğradığını açıkladı. Borrell, İrlandalı diplomat Aidan O’Hara’nın ne kadar ağır yaralandığıyla ilgili açıklama yapmazken yapılanı “Vienna Sözleşmesi’nin iğrenç bir ihlali” olarak nitelendirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby de Biden yönetiminin çatışmaların iki tarafı ile de görüşme halinde olduğunu ve ateşkes çağrısı yaptığını, ancak yanıt alamadığını bildirdi. 

Kirby, ABD’nin henüz bir tahliye planlamadığını söyledi. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*