Ukraynalı rock grubu Okean Elzy, ‘Help for Ukraine’ turnesiyle İstanbul’da

Ukraynalı rock grubu Okean Elzy, “Help for Ukraine” turnesi kapsamında 11 Haziran 2023’te İstanbul’da Maximum UNIQ Açıkhava’da sahne alacak. Konserin geliri savaştan etkilenen çocuklara ve sağlık kurumlarına yardım etmek için kullanılacak.

Grubun lideri Svyatoslav Vakarchuk, turnenin ana amacını şu sözlerle anlattı:

“Turnemizden elde edilecek gelir, bu korkunç savaşta acı çeken Ukraynalı çocukların ihtiyaçları için kullanılacak ve elbette turnemizin öncelikli hedefi bu çocuklar için fon yaratmak. Ancak bir diğer amacımız daha var: Bugün Ukraynalıların sadece ülkeleri için savaşmadıklarını, aynı zamanda tüm Avrupa’nın ve dünyanın demokrasisi, özgürlüğü ve gelişimi için nöbet tuttuklarını tüm dünyaya hatırlatmak…”

‘İYİ OLACAĞIM’ KONSER YAYININA 22 ÜLKEDEN KATILIM

Grup ilk yardım konserini 24 Nisan’da Rusya’nın Kiev’e yönelik füze saldırıları sırasında binlerce insan için sığınak haline gelen Kiev metrosunda verdi. “I will be good / İyi olacağım” adı verilen konserin telethon yayınına 22’den fazla ülkeden katılım gerçekleşti ve yayın sırasında toplanan 9 milyon Grivna’lık yardım ile çocukların tedavi edildiği Mykolaiv ve Zaporozhye’deki hastanelere tıbbi ekipman satın alındı.

1994 yılında Ukrayna’nın Lviv kentinde kurulan ve ilk konserlerini 1995 yılında Lviv Opera Tiyatrosu’nun karşısında veren grup, bugüne kadar 11 albüm ve 20’den fazla tekliye imza attı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir