128 Milyar Yandı Kül Oldu, Erdoğan Şimdi Kapı Kapı Para Arama Görüntüsünden Rahatsız

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faizleri düşük tutmak adına dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önderliğinde 128 milyar dolar harcadığı iddiası ve ortaya çıkan çok önemli soruların hiçbiri yanıtını bulamadı.

Türk Hazinesi o günden beri yurt dışından para bulmak için çaba gösteriyor. Son olarak bugünkü Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın ABD’ye giderek ‘Yatırımcı Günleri’ne katılacaktı.

Ancak son anda fikir değiştirildi ve Mehmet Şimşek Ankara’da kalırken Erkan tek başına New York’un yolunu tuttu. Bu “U” dönüşü ile ilgili kulis bilgilerini bugün ekonomi yazarı Barış Soydan kaleme aldı. Barış Soydan’ın ulaştığı bilgilere göre Cuhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin kapı kapı dolaşarak para arama görüntüsü vermesinden rahatsız oldu ve Şimşek’in gitmesini istemedi.

Dış finansman bulmak için Türkiye sıkıntılı günleri bir türlü atlamazken dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın hesabını veremediği 128 milyar dolar önümüzdeki dönemde de gündemdeki sıcaklığını koruyacak.

MEHMET ŞİMŞEK NEDEN GİTMİYOR?

10 Haber yazarı Barış Soydan “Mehmet Şimşek Neden Gitmiyor? Murat Mercan neden geliyor?” başlıklı yazasında Washington Büyükelçisi Murat Mercan’ın Türkiye’ye dönüşü ekseninde, ekonomideki gelişmeleri kaleme aldı.

Soydan, X Hesabından yaptığı paylaşımda yazısına ilginç bir ek yaptı.
Soydan “Yazıya ek: Ankara’da Cumhurbaşkanı’nın “Kapı kapı para arama” görüntüsünden rahatsız olduğu da konuşuluyor” dedi.

Soydan’ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

“Mehmet Şimşek’in Merkez Bankası’nın yarın Amerika’nın New York kentinde düzenleneceği “Yatırımcı Günleri”ne katılmayacağı haberini alalım ele. Bu normal bir gelişme mi şimdi? Normal olsa ekonomi ve piyasalar açısından çok önemli olan etkinliğe iki gün kala mı öğrenirdik?

Borsa da çok normal olmadığını düşünmüş olmalı ki, dün bu haberin duyulmasıyla hisse senetlerine biraz satış geldi. Bunda toplantıya yabancı yatırımcıların yeterince ilgi göstermediği, Şimşek’in gitmekten bu yüzden vazgeçtiği yönündeki düşünce etkili oldu galiba.

Şimşek’in gitmekten vazgeçmesinin sebebi bu mu, bilmiyorum. İktidar ve ekonomi yönetimi içindeki dengelerle ilgili bir karar da olabilir. Ama işin içinde bir iş olduğu açık.

Amerika demişken, sahi Washington Büyükelçisi Murat Mercan neden Ankara’ya dönüyor?

Mercan’ın erken denebilecek bir tarihte Türkiye’ye dönüşünün arkasında başka konuların yanı sıra ekonomi yönetiminin belirlenmesinde oynadığı rolün yarattığı hayal kırıklığının da pay sahibi olduğu Ankara kulislerinde konuşuluyor-muş.

Muş dedim çünkü bir anda bastıran kışta bulunduğu ilçenin dışına çıkmamaya kararlı bir İstanbullu olarak bunu Ankara’da olan biteni yakından izleyen bir kaynağımdan öğrendim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x