ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail’e gidiyor

T24 Dış Haberler

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’e gitmek üzere yola çıkacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller de yaptığı açıklamada, ziyaretin bir “dayanışma ve destek” mesajı olacağını; Blinken’in İsrail’i “en iyi şekilde nasıl desteklemeyi sürdüreceklerini” görüşeceğini söyledi.

Blinken da X’ten yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Yarın, İsrailli ortaklarımızla sahadaki durum hakkında doğrudan temaslarda bulunmak ve bu terörist saldırılara karşı mücadelede onları desteklemeye nasıl devam edebileceğimizi görüşmek üzere İsrail’e hareket edeceğim. İsrail’e desteğimiz sarsılmaz bir şekilde devam etmektedir.”

Çatışmaların 1. günü | Hamas, Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atarak “Aksa Tufanı” operasyonunu başlattı; Netanyahu “savaştayız” dedi

Çatışmaların 2. günü | İsrail ordusu ve Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor; Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 413’e çıktı

Çatışmaların 3. günü | İsrail, Gazze Şeridi’ni “Tamamen abluka altına alma” emri verdi; Hamas merkezlerine “kapsamlı” saldırılar düzenlendiğini duyurdu

Çatışmaların 4. günü | CANLI BLOG | Gazze Şeridi karanlığa gömüldü; Netanyahu, Hamas’a verilen karşılığın “yeni başladığını” söyledi

 

ABD’nin en büyük uçak gemisi Gerald Ford, Doğu Akdeniz’e ulaştı 

Öte yandan, ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) “ABD’nin en büyük uçak gemisi Gerald Ford Doğu Akdeniz’e vardı. İsrail açıklarında ilerliyor” açıklamasını yaptı.

CENTCOM’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“USS Gerald R. Ford Uçak Gemisi Taarruz Grubu, bölgede gerilimi tırmanmak isteyen bir aktörü caydırmak amacıyla Doğu Akdeniz’e ulaştı. Bölgedeki kuvvetler arasında 8 saldırı ve destek uçağı filosuyla ABD Donanması uçak gemisi USS Gerald R. Ford (CVN 78) ve Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS Normandy (CG 60) ile Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyerleri USS Thomas Hudner (DDG 116), USS Ramage (DDG 61), USS Carney (DDG 64) ve USS Roosevelt (DDG 80) yer almaktadır. Bölgedeki mevcut savaş filolarını takviye etmek üzere ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-15, F-16 ve A-10’ların hızlı bir şekilde sahaya intikali de dahil olmak üzere ABD’nin bölgedeki, duruşunu artırma çabaları devam etmektedir.”

TIKLAYIN – Biden “ABD, İsrail’in arkasındadır” dedi; ABD’nin en büyük uçak gemisi Gerald R. Ford, Akdeniz’e yönlendildi

Biden “ABD, İsrail’in arkasındadır” dedi; ABD’nin en büyük uçak gemisi Gerald R. Ford, Akdeniz’e yönlendirildi

Biden, ABD’nin en büyük uçak gemisi Gerald R. Ford uçak gemisi ile ona eşlik edecek kruvazör ve saldırı gemilerini Doğu Akdeniz’e yönlendirildiğini duyurdu

ABD Başkanı Joe Biden“ABD, İsrail’in arkasındadır. Geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da Yahudi ve demokratik İsrail devletinin kendisini savunabilmesini sağlayacağız” dedi.

Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada Biden, İsrail-Hamas savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hafta sonu Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail’e yönelik saldırılarında 1000’den fazla kişinin “katledildiğini” söyleyen Biden, ölenler arasında en az 14 ABD vatandaşının olduğunu bildirdi.

Biden, Hamas’ı “varoluş amacı Yahudileri öldürmek olan terör örgütü” şeklinde tanımladı. ABD Başkanı, “bebeklerin ve barışı kutlamak için müzik festivaline katılan gençlerin öldürüldüğü, kadınların da tecavüze ve saldırıya uğrayıp ganimet olarak sergilendiği” yönünde haberler olduğunu belirtti. 

“Hamas’ın vahşeti, kana susamışlığı DEAŞ’ın en büyük saldırılarını akla getiriyor” diyen Biden, İsrail’in yanında olduklarını ve bu kapsamda destek vereceklerini bir kez daha vurguladı.

Biden, “Hamas’ın Filistinlilerin itibarı ve kendi kaderini tayin hakkını savunmadığını” ifade ederek, Hamas’ın Filistinli sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını söyledi.

Hamas’ın bilerek sivilleri hedef aldığını kaydeden Biden, “Biz savaş hukukunu savunuyoruz. Bu önemli. Arada fark var” dedi.

Rehineler arasında ABD’liler de var

Biden, ekibinin İsrail’in yanı sıra dünya genelindeki müttefikleriyle temas halinde olduğunu belirterek, Demir Kubbe’nin ikmali için ek mühimmat ve ekipman dahil askeri yardıma hız verdiklerini kaydetti.

Bu süreçte yönetiminin, Kongre ile de yakın istişarelerde bulunduğunu aktaran Biden, “kritik ortakların ulusal güvenlik gereksinimlerini finanse etmek için” acil eyleme geçmeleri çağrısında bulunacağını bildirdi. Biden, bunun siyasetle değil, “dünyanın ve ABD’nin güvenliği” ile ilgili bir mesele olduğu mesajını verdi.

Biden, Hamas’ın rehin aldığı kişiler arasında Amerikan vatandaşlarının da olduğunu belirterek, istihbarat paylaşımı için ekibini İsraillilerle ortak çalışmaları üzerine yönlendirdiğini bildirdi.

“İlave askeri desteğe hazırız”

ABD’nin caydırıcılığını artırmak için bölgedeki askeri pozisyonunu güçlendirdiğini söyleyen Biden, USS Gerald R. Ford uçak gemisi ile ona eşlik edecek kruvazör ve saldırı gemilerini Doğu Akdeniz’e yönlendirdiklerini hatırlattı.

Biden, bu kapsamda gerektiğinde ilave askeri destek sunmaya hazır oldukları mesajını verdi.

“Kimse bu durumdan istifade etmesin”

ABD Başkanı, “Tekrar söyleyeyim, bu durumdan istifade etmeye çalışan herhangi bir ülke, herhangi bir örgüt, herhangi bir kimseye tek bir sözüm var: Yapmayın” şeklinde konuştu.

Diğer yandan ülkesinde nefrete yer olmadığını belirten Biden, ABD’de ne Yahudilere ne de Müslümanlara karşı nefrete yer olmadığını söyledi.

Biden, sözlerini, “Hiç şüpheniz olmasın. ABD, İsrail’in arkasındadır. Geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da Yahudi ve demokratik İsrail devletinin kendisini savunabilmesini sağlayacağız. Bu kadar basit” diyerek tamamladı.

Netanyahu ile görüştü

Biden, konuşmasından önce X hesabından, yardımcısı Kamala Harris ile birlikte İsrail’deki gelişmelere ilişkin durum güncellemesi almak ve sonraki adımları yönlendirmek için üst düzey ekibiyle Beyaz Saray Durum Odası’nda gerçekleştirdiği toplantının fotoğrafını paylaşmıştı.

ABD Başkanı, toplantıda İsrail’e verdikleri destek, “düşman aktörlerin caydırılması ve masum insanların korunması” konularında koordinasyon için İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile çevrimiçi bağlantı kurarak görüştüklerini kaydetmişti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x