Erkan da EKK’ya katıldı: EKK’nın gündemi kripto yasası

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz başkanlığında dün toplandı. Toplantıya bir süredir ABD’de olan Başkanı Hafize Gaye Erkan da katıldı. Toplantının ana konularından birini kripto yasası oluşturdu.

MEVZUAT SON AŞAMADA

Yılın ilk EKK toplantısının ardından yazılı bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, toplantıda kripto varlık ekosistemini düzenlemek amacıyla hazırlıkları yürütülen mevzuat çalışmalarında hangi aşamaya gelindiği, detaylarının neler olduğu gibi başlıkların değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, “Taslak yasa teklifinin içerisinde yer alacak hususlar değerlendirilerek düzenlemenin önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenmektedir. Bu düzenleme ile ülkemizin gri listeden çıkması için gerekli koşullardan biri daha yerine getirilmiş olacaktır” denildi.

Toplantıda ayrıca kamu maliyesinin sürdürülebilirliğini desteklemek üzere Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nin (KİT) faaliyetlerini makroekonomik, sektörel, sosyal politikalarla uyumlu ve etkin bir şekilde sürdürmesini sağlayacak bir ‘KİT yönetişim reformu’na yönelik hazırlıklar da ele alındı. Açıklamada, bu reformla ilgili çalışmalar ile gelecek dönemde atılacak adımların toplantıda ele alındığı kaydedildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yapılan bu çalışmaların nihai hale getirilerek 2024 yılı içinde hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

YAPISAL REFORM GÜNDEME ALINACAK

Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı yaklaşımla ekonominin rekabet gücünü ve verimliliğini artırıcı yapısal reformların hayata geçirileceği belirtilerek, bu doğrultuda etkin ve kararlı adımların eşgüdüm içerisinde atılacağı kaydedilen açıklamada şu bilgiler verildi:

“Yapısal reformların sağlayacağı verimlilik ve etkinliğin yanı sıra beklenti kanalı yoluyla da para ve maliye politikalarını tamamlayıcı mahiyette olması beklenmektedir. Ayrıca bu reformların, orta vadede enflasyonu tek haneye düşürme hedefine ve istikrar içinde büyüyerek kalıcı sosyal refahın artırılmasına katkıda bulunması hedeflenmektedir. Bu çerçevede, 2024 yılında yapılacak EKK toplantılarında OVP’de takvimi verilen yapısal reformlar gündeme alınacak ve yakından takip edilecektir.”

2024 EKK GÜNDEMLERİNİN ANA BAŞLIKLARI

–  Kripto düzenlemesi

– KİT Yönetişim Reformu hazırlıkları

– OVP’de takvimi verilen yapısal reformların hayata geçirilmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x