İki yıldız oyuncunun Filistin dayanışması

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye bomba yağdırıp; çocuk, kadın ve hasta ayrımı yapmadan binlerce Filistinliyi öldürmesini kınamanın suç sayılıp, “Katliama hayır” diyenlerin cezalandırıldığı bir dünyada yaşıyoruz. 

Maalesef acı, ama gerçek bu… 

Gün geçmiyor ki dünyadan sırf Gazze’de yapılanları kınayıp, Filistin halkının yanında olduklarını beyan ettikleri için futbolcular ve film yıldızlarının aforoz edildiklerine dair haber gelmesin. 

Son olarak sosyal medyasından Filistin’e destek mesajları yayınladığı için Meksika asıllı Hollywood yıldızı Melissa Barrera, ‘Çığlık 7’ filminin kadrosundan çıkarıldı. 

Antisemitik suçlaması 

Prodüksiyon şirketi Spyglass’ın sözcüsü, konuya ilişkin Variety dergisine yaptığı açıklamada, oyuncunun Filistin’e verdiği destek nedeniyle değil, sosyal medya paylaşımlarının antisemitik olarak değerlendirilmesi nedeniyle kadrodan çıkarıldığını söyledi. 

Oysa Barrera, İslam karşıtlığı gibi antisemitizmi açık açık kınayan bir oyuncu ve bu konuda dediği şu: 

“Bu dünyada her insan, din, ırk, etnik köken, cinsiyet, cinsel yönelim veya sosyo-ekonomik statüsü ne olursa olsun, eşit insan haklarını, saygınlığı ve elbette özgürlüğü hak ediyor.” 

Barrera, film kadrosundan çıkarılınca sustu mu? 

Hayır… 

Oyuncu, İsrail’in işlediği insanlık suçunu dünyaya haykırmaya devam etti: 

“Sesimi duyurma ayrıcalığına sahip olmamın sorumluluğunu hissediyorum ve bu nedenle bunu, önemsediğim konular hakkında farkındalık yaratmak ve ihtiyacı olanlara sesimi duyurmak için kullanmaya çalıştım. En çok ihtiyacı olanlar için konuşmaya, barışı, özgürlüğü ve insan haklarını savunmaya devam edeceğim. Sessizlik benim için bir seçenek değil.” 

Jenna Ortega’nın tavrı 

Melissa Barrera’nın ‘Çığlık 7’nin kadrosundan çıkarılmasından sonra ABD’li oyuncu Jenna Ortega da filmin kadrosundan ayrıldı. 

Ortega, Barrera’ya destek için mi yoksa başrolünde olduğu ‘Wednesday’ dizisinin ikinci sezon çekimleri nedeniyle mi bu kararı verdi? 

Sosyal medyasına baktım, Ortega’nın bu konuya dair bir açıklamasına rastlamadım. Ancak 40 milyona yakın takipçili oyuncunun Instagram profiline Gazze için yardım kampanyasının linkini eklemiş olması ilginç. Ortega, Barrera’ya yapılana tepki için filmden ayrılmamış olsa bile, Filistin’e destek konusunda meslektaşıyla aynı safta olduğunu gösterdi. 

Elon Musk’ın X’i Gazze’nin sesi oldu

Avrupa ve ABD medyasının günlerdir yaptığı tek taraflı yayına rağmen İsrail’e karşı dünyada yükselen tepkide Elon Musk’ın satın aldıktan sonra adını ‘X’ yaptığı platformun payı büyük… 

Çünkü insanların İsrail’in Gazze’de Filistinlilere yaptıklarını dünyaya duyurabildikleri tek özgür platform X… 

Hal böyle olunca X’e karşı ekonomik faşizm ve ambargo başladı. Dünyanın önde gelen pek çok markası X’e reklam vermeyi kesti. 

Yetmedi; Elon Musk ve X, antisemitizmi yaymakla itham edildi. 

ABD medyasında X hakkında, ‘Yahudi karşıtı’ ve ‘Elon Musk’ın zehirli platformu’ başlıklı makaleler yayınlandı. 

Platformdaki katliam görsellerinin yasaklanması istendi. 

ABD kınadı, AB Komiseri zaman verip tehdit etti, ama Elon Musk geri adım atmadı. 

Platformdaki Filistin paylaşımları nedeniyle bazı markaların reklamlarını çekmesine ilişkin Musk, “Umurumda değil. Ben inandığım şeyleri söylüyorum. Bunun için para kaybedersem de kaybedeyim” dedi. 

Elon Musk ayrıca, X’in savaşla ilgili reklam ve abonelik gelirlerinin tamamını İsrail’deki hastanelere ve Gazze’deki Kızıl Haç/Kızılay’a bağışlayacağını açıkladı. 

Elon Musk, Twitter’ı (X) almasaydı, dünya Filistinlilerin çığlığını duymayacaktı. 

GÜNÜN SÖZÜ

“Sadece erkek değildir kadını ezen. Kadın hayatından sorumlu olmaktan vazgeçerek kendi kendini de eziyor.” (Simone de Beauvoir)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x