İklim Şeffaflığı Raporu açıkladı! Petrol ve gaza en bağımlı G20 ülkesi: ABD

AA

G20 ülkeleri, küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 85’ini ve dünya petrol ve gaz tüketiminin yüzde 75’ini oluşturuyor.

İklim Şeffaflığı (Climate Transparency), Dubai’de düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP28) öncesinde, “G20 Hızlandırma Çağrısı – Petrol ve Gaz İçin Zaman Tükeniyor” başlıklı raporunu yayınladı.

ABD, yüzde 25 ile emisyonlarda tarihsel sorumluluğu en yüksek ülke olurken, ABD’yi yüzde 22 ile Avrupa Birliği, yüzde 13 ile Çin, yüzde 6 ile Rusya, yüzde 4 ile Japonya ve yüzde 3 ile Hindistan takip ediyor.

Fosil yakıt kullanımının azaltılması amaçlanıyor

Bu nedenle, iklim değişikliğiyle mücadele için fosil yakıt kullanımının azaltılması ve emisyonların düşürülmesinde G20 ülkeleri en büyük sorumluluğu taşıyor.

Buna rağmen kişi başı petrol ve doğalgaz tüketiminde başı çeken sanayileşmiş ülkeler, bu tüketimlerini belirgin şekilde düşürmeye yönelik neredeyse hiçbir adım atmıyor.

2050’ye kadar planlanan küresel petrol ve gaz genişleme yatırımlarının üçte birden fazlasını oluştururken, bu ülkeyi Kanada ve takip ediyor.

Dünyanın gaz tüketiminin yüzde 75’i ve gaz üretiminin üçte ikisi G20 ülkelerinde gerçekleşiyor.

Doğalgaz üretim rakamları

ABD, Rusya, Çin ve Kanada, G20 ülkeleri arasında gaz üretiminde başı çekmesine rağmen bu ülkelerin üretimi arasında da belirgin farklar söz konusu. ABD’nin gaz üretimi yıllık bir milyon ton, Rusya’nın yıllık 600 milyon ton, Çin’in 200 milyon tonun üzerinde ve Kanada’nın yaklaşık 200 milyon ton yıllık gaz üretimi bulunuyor.

Suudi Arabistan, Kanada, Rusya, ABD ve Avustralya ise kişi başı gaz tüketiminin en yüksek olduğu G20 ülkeleri olarak öne çıkıyor.

Petrol üretiminin üçte ikisinden sorumlu G20 ülkeleri

Küresel petrol üretiminin üçte ikisinden sorumlu G20 ülkeleri arasında, ABD ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi Suudi Arabistan, Rusya, Kanada ve Çin izliyor. Bu 5 ülke, dünya petrol üretiminin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor.

G20 ülkeleri dünya petrol tüketiminin de yüzde 75’ini gerçekleştiriyor. Bu tüketimin yüzde 21’ini tek başına ABD gerçekleştiriyor. Çin yüzde 15 ile ABD’yi takip ediyor.

Fosil yakıt üretimi ve tüketiminin yüksek seyrettiği G20 ülkelerinin bu kaynaklara sağladığı sübvansiyonlar ise geçen yıl bir trilyon dolara ulaştı ve 2021’deki miktarın dört katına çıktı. Rusya, Suudi Arabistan, Meksika ve Birleşik Krallık, en fazla sübvansiyon sağlayan G20 ülkeleri oldu.

Rapora göre, G20 ülkelerindeki petrol ve gaz tüketim oranları, küresel sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sınırlandırılması hedefiyle uyumlu ve sürdürülebilir değil.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x