İngiltere’de 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

İngiltere’de Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği tarafından düzenlenen resepsiyonla 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ın ev sahipliğinde büyükelçilik konutunda 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Londra Temsilcisi Çimen Keskin, Londra Eğitim Müşaviri Mevlüt Ceylan ve İngiltere Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Mansur Işıkbol’un yanı sıra bu ülkede görev yapan çok sayıda Türk öğretmen ve davetli katıldı.

Büyükelçi Ertaş, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yılında 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü büyükelçilik konutunda kutlayarak, öğretmenlerin mutluluğuna ve coşkusuna ortak olmak istediklerini dile getirdi.

Ertaş, Türk milletinin tarih boyunca verdiği birçok mücadelede en önemli milli güç unsurunun, insan gücü olduğunu belirterek insani gücünün giderek artmasını sağlayacak en önemli boyutun ise eğitim olduğunu kaydetti.

Eğitimde öğretmenlerin önemini vurgulayan Ertaş, Türk devleti ve milletinin tüm öğretmenlere daimi şükran borcu olduğunu ifade etti.

Ertaş, teröre kurban giden tüm şehit öğretmenlere Allah’tan rahmet diledi.

KKTC Londra Temsilcisi, öğretmen olan annesine öğrencisinin yazdığı mektubu okudu

KKTC’nin Londra Temsilcisi Keskin, 24 Kasım 1928’de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e “başöğretmen” ünvanının verildiğini hatırlatarak, “Dolayısıyla bugün bize dünyanın en özel, kutsal mesleğini icra eden öğretmenlere minnet duygularımızı ifade etmek için bir vesile oluşturmaktadır.” diye konuştu.

Kendi anne ve babasının da öğretmen olduğunu anlatan Keskin, konuşmasının sonunda annesine öğrencisinin yazdığı duygu dolu mektubu okudu.

İngiltere Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Işıkbol da derneğin kuruluşuna ilişkin bilgi verdiği konuşmasında, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği rezidansında kutlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Işıkbol, şehit olan tüm öğretmenlere Allah’tan rahmet diledi.

Etkinlikte, İngiltere’de görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Fisun Aykır da günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, teröre kurban giden şehit öğretmenler anısına hazırlanan video gösterildi. Ayrıca, programda, İngiltere’deki Türk öğrencilerin öğretmenleri için hazırladığı video da gösterildi.

Resepsiyonun ardından İngiltere’de görev yapan iki Türk öğretmen tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x