Özgür Özel’den şehit cenazesi açıklaması: AK Parti’ye geçmişte çok yakın olmuş isimlerden, “bir provokasyon, saldırı olacağı” defalarca söylendi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün Manisa’da katıldığı şehit cenazesinde yaşanan provokasyon ile ilgili olarak, “Dün, sabah erken saatlerden itibaren hem koruma ekibimize hem Manisa’da partimize hatta civar illerden Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçmişte çok yakın olmuş isimlerden; bir provokasyon olacağı, bir saldırı olacağı, hatta bana bu cenazeye katılmamı yeniden değerlendirmem gerektiği defalarca söylendi. Dün gün boyunca, şehit cenazemize katılacağımı, şehidimize sahip çıkacağımı ifade ettim. Ve bu provokasyonların amacının ne olduğunu bildiğimi söyledim…  Ne Özgür Özel’in ne CHP’nin geriye atacak bir tek adımı yoktur. En hassas yerlerden, en alçakça saldırılarda bulunsanız da bir santim eğilmeyiz, bir kelime eksik konuşmayız, bir adım geri atmayız. Biz biliriz ki biz bir santim eğilirsek, siz bu millete diz çöktürürsünüz. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Öte yandan Özel, Meclis’te ortak imzalanan şehit bildirisini de, “Terör örgütü kınanmaz lanetlenir” diyerek eleştirdi; “CHP’nin teröre karşı duruşu ortaktır. Ancak iktidar partisi bu konuda yapmış olduğu dezenformasyonu, provokasyona çevirmiştir” diye konuştu.

Özgür Özel’den şehit cenazesi açıklaması: “Terör örgütü kınanmaz lanetlenir

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, şehit Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak’ın cenazesinde protesto edilmesine ilişkin soru üzerine, “Dün cenazeye katıldığımız andan itibaren o organize meseleyi hep birlikte takip ettik. Bugün tek tek, isim isim hepsi tespit ediliyor. Manisa’da olanların parti aidiyeti çok açık ortada ama civar illerden getirilenlerde de aynı kümelenme belli” ifadelerini kullandı.

Özel, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün vefatının 50. yılı dolayısıyla Anıtkabir’deki mezarı başında düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Irak’ın kuzeyinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak’ın Manisa’da düzenlenen cenaze töreninde, kendisine yönelik protestolara ilişkin, bir gün öncesinden itibaren algı operasyonu ve provokasyon yapıldığını söyledi.

Şehit bildirgesi açıklaması: Terör örgütü kınanmaz lanetlenir

“AK Parti’ye geçmişte çok yakın olmuş isimlerden, ‘bir provokasyon, saldırı olacağı’ defalarca söylendi”

AKP’nin, CHP’nin teröre karşı duruşuna yönelik yaptığı dezenformasyonu, provokasyona çevirdiğini iddia eden Özel, şöyle devam etti:

“Dün sabah erken saatlerden itibaren hem koruma ekibimize hem Manisa’da partimize hatta civar illerden, AK Parti’ye geçmişte çok yakın olmuş isimlerden, ‘bir provokasyon, saldırı olacağı, hatta bu cenazeye katılmayı yeniden değerlendirmem’ defalarca söylendi. Dün gün boyunca şehit cenazemize katılacağımı, şehidimize sahip çıkacağımı ifade ettim ve bu provokasyonların amacının ne olduğunu bildiğimi söyledim. Dün cenazeye katıldığımız andan itibaren o organize meseleyi hep birlikte takip ettik. Bugün tek tek, isim isim hepsi tespit ediliyor. Manisa’da olanların parti aidiyeti çok açık ortada ama civar illerden getirilenlerde de aynı kümelenme belli.”

“Şehit ailesi hiçbir günahları olmamasına rağmen özür dilemeye kalktı”

CHP Genel Başkanı Özel, dün yaşananlara provokasyonun neden olduğunu ve bunun Manisalılardan, kendi isteğiyle şehit cenazesine gelenlerden kaynaklanmadığını belirtti.

Şehit ailesinin cenaze sırasında slogan attıranlara tepki gösterdiğini ifade eden Özel, şöyle devam etti:

“Dün uçağa binmeden önce, uçaktan indikten sonra şehit ailesi arayarak yaşananlardan üzüntü duyduklarını, şehidin bizimle samimiyetini, yakınlığını bildiklerini, dün oradaki saygısızlığın şehitlerine yapıldığını ve Enes’in hatırasına saygısızlık olduğunu defaatle söylediler. Hatta şehit ailesi hiçbir günahları olmamasına rağmen aile büyükleri kanalıyla özür dilemeye kalktı. Biz, böyle bir şeyi kabul edemeyeceğimizi, esas şehide yeterli saygının gösterilememesi noktasında bütün yaşananlardan dolayı üzüntülerimizi ve özürlerimizi ilettik.”

“Ne zaman gelip, Milli Savunma Bakanı gerekli bilgilendirmeleri yapacak”

Milletimiz her şeyi biliyor. Ve bundan sonra da istedikleri kadar provokasyon yapsınlar, istedikleri kadar bu tip tertipler içine girsinler; CHP doğru bildiğini yapacak. Bugün bir kez daha söylüyoruz. Haydi dün gelmediniz. Bugün Meclis’tesiniz. Yarın Meclis olağan gündemine dönüyor. Ne zaman gelip, Milli Savunma Bakanı gerekli bilgilendirmeleri yapacak. Bir kez daha buradan soruyoruz. Diyoruz ki, Pençe-Kilit Operasyonu ile ilgili geçmişte çok önemli görevlerde bulunmuş askerler, askeri kişiler; önemli hataları ifade ediyorlar. Operasyonun hedefinin ne olduğunu sorguluyoruz. Bu hedefin ulaşılıp ulaşılmadığını söylesinler. Ulaşıldıysa ne için oradayız? Ulaşılmadıysa kusur kimde, hata kimde? Lojistik imkansızlıklara dikkat çekiyor askerlerimiz. Bu lojistik imkansızlıkların askerlerimizin bazen orada; yemeğe erişemediklerini, aç bıraktığını; bazen gerekli lojistik sağlanamadığı için hayatlarının tehlikeye girdiği ortaya çıkıyor.

“Esas vatana ihanet budur”

Bunların hepsinin konuşulması gerekirken ve Pençe Kilit’ten durup durup, bir günde altı şehit, bir günde altı şehit gelen bir durum ortadayken; hiçbir şey olmamış gibi, sorunu bir A4’e imza atarak çözülmüş gibi göstermek, milleti kandırmaktır. Esas vatana ihanet budur.

Oradaki askerlerimizin hayatlarını korumak, onlara sahip çıkmak, bizim sorumluluğumuz gereğidir. Adalet ve Kalkınma Partisi, onu yöneten kötücül akıl şunu bilsin ki ne Özgür Özel’in ne CHP’nin geriye atacak bir tek adımı yoktur. En hassas yerlerden, en alçakça saldırılarda bulunsanız da bir santim eğilmeyiz, bir kelime eksik konuşmayız, bir adım geri atmayız. Biz biliriz ki biz bir santim eğilirsek, siz bu millete diz çöktürürsünüz. Buna izin vermeyeceğiz.”

“Yere batsın böyle yerlilik, yere batsın böyle millilik”

Özel, “milli yas ilan edilmemesi” ile ilgili tartışmanın anımsatılması üzerine de şunları söyledi:

“Milli Yas konusunda iş baştan itibaren söyledik. 12 tane vatan evladı ölmüş, hayatını kaybetmiş, şehit olmuşlar. Kimsenin aklına Milli Yas ilan etmek gelmiyor. Ama Suudi Arabistan Kralı öldüğünde, üç günlük Milli Yas ilan ediyorlar. İşte size Recep Tayyip Erdoğan, işte size yeri ve milli Adalet ve Kalkınma Partisi anlayışı. Suudi Arap Kralı’na gösterilen üç günlük yas, üç günlük vefa, ifade edilen üç günlük acı; 12 tane Mehmetçik’ten esirgeniyor. Buna da yerli ve milli siyaset diyorlar. Yere batsın böyle yerlilik, yere batsın böyle millilik. Gerçekten yerli ve milli bir siyaset istiyorsanız, İsmet Paşa’ya bakacaksınız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bakacaksınız; CHP’nin iktidarda olduğu dönemlere, Bülent Ecevit’in Kıbrıs Barış Harekatı’na, ambargo tehditlerine rağmen doğruyu yapmasına bakacaksınız. Öyle dünyanın öbür liderlerinin ya da Körfez ülkelerinin liderlerinin karşısında sus pus olup da burada sözde yerli ve milli olanlara söyleyecek sözümüz şudur: O kolay siyaset döneminiz bitti artık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x