“Senin Ne Gücün Var!” Bülent Arınç, Hamas’ın İsrail’e Gerçekleştirdiği Harekâtı Sert Sözlerle Eleştirdi

Geçtiğimiz hafta tüm dünya Hamas’ın İsrail’e saldırı haberleriyle güne uyandı. Hamas’ın İsrail’de insanları öldürmesi ve esir alması tüm dünyada tepki çekmesine neden oldu. Ülkelerin resmi makamlarının verdiği tepkiler yanı sıra eski siyasetçilerden de tepkiler gecikmedi. Bunlardan biri de Bülent Arınç’ın Hamas’a yönelik eleştirileri oldu. Detaylar içerikte!

Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarına tüm dünyadan çeşitli tepkiler gelmeye başladı. Devlet başkanlarının yanı sıra eski siyasetçiler de konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Bu isimlerden biri de Bülent Arınç oldu.

Eski TBMM Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kocaeli Kitap Fuarı’ndaki “Dünya Liderleriyle Anılar” adlı söyleşi sırasında şu sıralar gündemde olan İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar hakkında konuştu.

Konuşmasında Hamas yetkililerine çok tepkili olan Arınç,

‘Senin ne gücün var? Senin gıdanı bile dışarıdan gönderiyoruz, senin teknik aletlerini, ihtiyaçlarını dışarıdan karşılıyoruz. Sen 2 tane uydurma füze atıyorsun, İsrail’de sinek vızıltısı gibi geliyor’ sözleriyle Hamas’ın operasyonlarını eleştirdi.

Hamas’a sert tepki gösteren Arınç konuşmasının devamında şu sözleri de ekledi:

‘Sonra İsrail diyor ki ‘Hamas bize hücum etti?’ Sonra da senin başına bomba yağdırıyor. Sana olan oluyor ve sen onlara haklılık payı kazandırıyorsun. Niye bunu yapıyorsun? Burada çıkarımız ne bizim? Dinlemiyorlar.’

Gazze’de yaşanan olay, bugünün en acı olayıdır diyen Arınç,

‘Hamaslılar paramotorla veya pikaplarla İsrail tarafına geçmişler. Oradan hem esir almışlar hem de sanıyorum 200 civarında insan öldürülmüş. İsrail tabii ki bunun altında kalmadı. Daha çok eziyet, daha çok ölüm, daha çok bomba yağdırdı.’ dedi.

Eski TBMM Başkanı konuşması sırasında Türkiye’nin İsrail Devleti’ni tanımakla çok aceleci davrandığını da ileri sürdü:

‘Ne olur lütfen beni yanlış anlamayın. Biz hepimiz Filistin sevdalısıyız, Filistin çalınmış vatandır. Bir kısım topraklar satılarak, bir kısmı işgal edilerek, sonuçta İsrail devleti 1948’de kurulmuştur. İsrail devletini ilk tanıyan ABD, 3’üncü tanıyan ülke de biz olduk. Bu çok yanlıştı.’

Bülent Arınç, 1948 yılında Türkiye’nin İsrail’i tanımasını bugünle karşılaştırdı. Eski TBMM Başkanı, “O yıllarda AK Parti’nin şahsiyetli dış politikası olsaydı böyle bir şey yaşanmazdı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x